חיזוק רצפת האגן: למה זה חשוב – ואיך תעשו את זה?

שרירי רצפת האגן הם שרירים חשובים ובעלי תפקיד חשוב מאוד בכל הקשור ליכולת לשלוט על הסוגרים, כמו גם משפיעים על התפקוד המיני וכן הפעלה של רפלקסים. שרירים אלו ממוקמים מעל האזור המונע של נשים  וגברים והם מורכבים משרירים – גם מעצבים, כלי דם וכן רקמות חיבור. בשנים האחרונות ניתן להבחין במגמה שבמסגרתה יותר ויותר גברים אבל בעיקר נשים מבינים כי תהליך של חיזוק רצפת האגן הוא חשוב מאוד, וזאת בשל תהליך ההזדקנות הטבעי כמו גם תהליכים כמו לידה אשר משפיעים מאוד היכולת לתמוך במערכות החשובות הממוקמות ממש מעל הרצפה ואשר כוללות בין היתר את השתן ומערכת המין. כאשר רצפת האגן חלשה, עשוי להתרחש מצב של בריחת שתן כמו בעקבות צניחה של מערכת השתן. הנושא של בריחת שתן הוא נושא שמעסיק רבים בשל ההשלכות הפיזיות אבל גם הנפשיות, ועל כן חשוב מאוד לבצע תרגילים כמו גם להיעזר במוצרים שנועדו לחזק את האזור החשוב והאינטימי הזה. איך תעשו את זה? להלן הפרטים.

שימוש במכשירים ייעודים

בעקבות פיתוחים טכנולוגיים פורצי דרך ניתן ליצור תהליך של חיזוק רצפת האגן באמצעות מספר מוצרים שמיועדים לכך. בין המוצרים אפשר למנות בין היתר מכשיר גירוי חשמלי בו ניתן להשתמש בבית לטובת גירוי השריר, משקולת לא פולשנית לחיזוק וכן מרחיב נרתיק המאפשר לשקם את רצפת האגן לאחר הלידה. מדובר במוצרים המאושרים לשימוש ע"י משרד הבריאות שיכולים מאוד לתרום לא רק לטובת הליך השיקום של האזור אלא גם לטובת יצירה של מערך תומך ואפקטיבי לטובת שליטה על מערכת השרירים.

פעילות ספורטיבית

דרך נוספת לחיזוק השרירים היא פעילות ספורטיבית ייעודית המתמקדת באזור האגן שחיונית לטובת יצירת תמהיל שבמסגרתו אפשר לחזק את רצפת האגן אבל גם לתרום להליך שיקום של הגוף לאחר טראומה כמו לידה. בשביל להתמקד בקבוצת השרירים הזו (אותה כידוע אי אפשר לראות) רצוי לתאם פגישה עם מאמן כושר מוסמך אשר ידריך לאורך הדרך, וזאת מתוך מטרה לבנות תמהיל אימונים בהתאמה אישית. בנוסף, אפשר בהחלט להיעזר במדרכים מצולמים של מאמני כושר אשר מעלים תכנים הכוללים אימונים קצרים של 10-15 דק' אותם מומלץ לבצע בבית מתוך מטרה ליצור הליך שבו השרירים עובדים בכל עת, ובהתאם לכך גם מתחזקים.

חיזוק רצפת האגן: למה זה חשוב - ואיך תעשו את זה?

טיפול פיזיותרפיה

טיפול פיזיותרפיה המתבצע באמצעות מטפל/ת מוסמך מהווה דרך מצוינת ליצירה של חיזוק שרירי האגן, וזאת בשל הדרכה פרטנית המתבצעת מתוך מטרה לזהות את התחושה של השרירים בזמן פעילות וכן יצירה של תמהיל טיפול שלוקח בחשבון את המאפיינים האישיים – החל מנשים שצריכות לחזק את האזור לאחר לידה ועד תופעה של בריחת שתן שמתרחשת בעקבות שרירים רפויים.

דמיון מודרך לטובת חיזוק השרירים

דמיון מודרך לטובת כיווץ נכון של השרירים הוא המפתח לטובת תהליך חיזוק אפקטיבי. שבו על כיסא נוח, עצמו את העיניים, שאפו אוויר והוציאו אותו. לאחר מכן לחצו בכוח כלפי מטה, כפי שנוטים לעשות במצב של עצירות למשל. מדובר בשלב הראשון לטובת זיהוי השרירים אותו נדרש לבצע רק פעם אחת בלבד, מתוך מטרה לבצע את הפעולה של הכיווץ באופן נכון. בשלב הבא דמיינו את הרצפה ומשכו אותה כלפי מעלה, בפעולה עדינה. שימו לב כי אתם לא מכווצים את הישבן או הירכיים מאחר והם צריכים להיות רפויים, כל זאת מתוך מטרה ליצור תמהיל נכון של כיווץ והרפיה אשר מחזק את השרירים.

לסיכום

לרצפת האגן חלק חשוב הן מבחינת בריאותית והן מבחינה מינית. הקפדה על שימוש במוצרים ייעודים לצד פעילות ספורטיבית הממוקדת באזור הזו תסייע לכם להתמודד עם מצב של צניחה וההרפיה של השרירים, כחלק מהבנה כי תרגול קבוע יכול לחזק ולמנוע מצבים לא נעימים כמו בריחת שתן או צניחה של איברי האגן.

נגישות