מהמיתוסים ועד לשיטות המקצועיות: כל מה שצריך לדעת על היפנוזה

היפנוזה

בניגוד לדימוי הפופולרי, היפנוזה היא לא קסם או ניסיון להשתלט על מטופל בניגוד לערכיו, כללי המוסר או כללי ההתנהגות בו הוא נוקט. למעשה, ההליך ההיפנוטי נוצר במסגרת של שיתוף פעולה בין מטפל למטופל, וזאת מתוך מטרה ליצור שינוי רגשי והתנהגותי מקדם. כאשר הטיפול המיוחד הזה מתבצע בצורה מקצועית ונכונה, התוצאות שלו יכולות להיות רבות עוצמה ובעלת השפעה משמעותית על איכות החיים של מטופלים אשר סובלים מחרדות, דיכאון, פוסט טראומה, כאב כרוני ועוד. שיטה זו פותחה לפני כ 200 שנה ובמסגרתה המטופל נדרש להתמסר באופן מוחלט לטובת הצלחת הטיפול, כאשר היום ישנם שורה של מטפלים אשר עברו הכשרות ייעודיות לטובת ביצוע ההיפנוזה. זה הזמן להסביר כי ביחס לשיטות טיפול אחרות, טכניקה זו דורשת מיומנות ומקצועיות מהשורה הראשונה ועל כן מי שיכול לעסוק בתחום כמטפל הם רק בעלי רישיון לעסוק בתחום. לצערנו, המודעות הציבורית לגבי היפנוזה לא פעם לוקה בחסר ובמיתוסים וזאת לאור שרלטנים שעוסקים בתחום כמו גם

מה חשוב לדעת אודות טיפול היפנוזה?

נקודת המוצא של טיפול רגשי ובפרט טיפול היפנוזה נובע קודם כל מהפעילות המוחית. מוח האדם הוא מוח יצירתי שיודע לקחת מחשבה, ולהגדיל אותה לטובה או לרעה. כאשר המחשבה שלילית, המוח מתחיל לייצר רגשות לא נעימים שכוללים לחץ, כאב, התקפי זעם וכן תחושות פיזיות שמשפיעות מאוד על איכות החיים. אנשים שסובלים מבעיות נפשיות כמו למשל חרדה,  לא מבינים כי הם עושים לעצמם היפנוזה עצמית באמצעות ייצור של מחשבה שמייצרת מציאות פנימית קשה ומורכבת. בתוך כך נכנסת ההיפנוזה כללי טיפולי מהמעלה הראשונה. שיטת טיפול מסוג היפנוזה נמצא בשורה של מחקרים כיעיל לטובת טיפול בחרדות, דיכאון וכן בעיות נפשיות נוספות אבל גם לטובת הפסקת עישון וכן יצירת שלווה ורוגע. במסגרת הטיפול המתבצע כאמור רק ע"י מטפל מוסמך ובעל רישיון מתרחש מצב של מצב תודעתי ייחודי שבמסגרתו המטופל מתמסר לחלוטין להנחיות של המטפל אליו הוא נחשף באופן מילולי אך מודע לחלוטין, וזאת מתוך מטרה לגרום לשינויים גופניים הכוללים בין היתר הרפיה מוחלטת של הגוף ונפש. כאשר מרפים המטפל יכול להשתמש בטכניקות מתקדמות לטובת ניתוק של המטופל מהמצב הקיים, כאשר הוא במצב של ערנות מוחלטת, ולא ישן ורדום כפי שרבים נוטים לחשוב.

טכניקת שכנוע רבת עוצמה

טכניקת השכנוע בה נעזר המטפל מאפשרת למטופל לקלוט את התכנים החיובים מבלי שהוא מפגין שיפוטיות כלפי מצבו, כפי שמתרחש לא פעם בעת טיפול פסיכולוגי או טיפול רגשי. בסיום הטיפול ניתן ללמוד כיצד לנצל את הטכניקה של ההיפנוזה לטובת היפנוזה עצמית שבמסגרתה אפשר להתמודד בצורה טובה יותר עם מצבים של חרדה, כאב ודיכאון שלא במסגרת הטיפול. היכולת לשקוע לתוך מצב תודעתי זה מאפשרת להשתחרר ולהירגע ובכך גם לנטרל דפוסי חשיבה שליליים או כאלו שאינם מתקדמים.

מהם התנאים לטיפול היפנוזה מוצלח?

ראשית, טיפול היפנוזה מוצלח חייב להתבצע ע"י בעל מקצוע שעבר הכשרה ייעודית בשביל לטפל במטופלים שסובלים מחרדה, דיכאון, כאב כרוני כמו גם מטופלים שרוצים לשנות את איכות החיים לטובת שינוי המחשבות השליליות, למחשבות חיוביות.  בנוסף, הטיפול עצמו חייב להתבצע בסביבה בטוחה וכי יש תחושות אמון בין המטופל לבין המטפל. טיפול מוצלח הוא טיפול המאפשר להתנתק באופן מלא מהגדרות, זיכרונות ותגובות ובמקום זאת לצלול למאגרי הכוח שמהם אפשר לשאוב את הפתרון למגוון בעיות, גם בקרב ילדים.

לסיכום, למרות שרבים נוטים לחשוב כי טיפול היפנוזה גורמת לשקיעה במחשבות או מצב היפנוטי שממנו לא מסוגלים לצאת – מדובר בטיפול אפקטיבי שבמסגרתו אפשר להטמיע מסרים חדשים במצב של ערות, כחלק מיצירת שינוי ממשי באיכות החיים. טיפול זה מתאים גם למבוגרים וגם לילדים  ועל כן הוא מהווה הזדמנות מצוינת ליצירה של שינוי באמצעות טכניקה עתיקת שנים שמתבצעת ע"י מטפלים מזה כ 200 שנה.

נגישות