אימון פליאומטרי: המדריך המלא על האימון הפופולרי

אימון פליאומטרי

אחד מהאימונים הפופולריים ביותר בשנים האחרונות הוא ללא ספק אימון פליאומטרי שמבוסס על הגדלת הכוח המתפרץ באמצעות אימון קפיצות וניתורים המתבצעים בעצימות גבוהה. את האימון הזה פיתחו ספורטאי על שרצו לשפר את תמהיל האימונים, וזאת ע"י אימון אירובי שמוביל להתארכות של השרירים כמו גם לשחרר כוח במהירות. אימון מסוג זה תפס תאוצה בעקבות התוצאות המצוינות אליהן ניתן להגיע, אולם צריך להזכיר כי אימון זה אינו מתאים למתאמנים מתחילים אלא רק בעבור מתאמנים מנוסים. את האימון ניתן לבצע גם בגילאים צעירים וגם בגילאים מבוגרים, וזאת מתוך מטרה ליצור שיפור בסרגל המאמצים כמו גם ביכולת האישית. על מנת לעשות זאת, נדרש לבצע את האימון בצורה מבוקרת ותוך שימת דגש על הדרגתיות מאחר ואימון יתר עשוי להוביל לפציעות כמו גם ירידה ביכולת להשלים את האימון בצורה טובה ואפקטיבית. מאחר והמטרה שלכם היא לשפר את הביצועים הספורטיביים, שילוב של הדרגתיות וכן מנוחה בין אימון לאימון מהווה את הבסיס לטובת יצירת אימון אפקטיבי שיוביל לתוצאות מעולות מבחינת הגדלת טווח תנועה, הארכת שרירים וכן שיפור סיבולת לב ריאה.

מה חשוב לדעת אודות האימון?

מאחר ומדובר באימון המתבצע בעצימות גבוהה, צריך להגיע אליו מוכנים ובשליטה מלאה. בשלבים הראשונים רצוי לבצע את האימון בליווי של מאמן כושר אשר יבחן את סרגל המאמצים ובהתאם לכך יבנה בעבורכם תמהיל אימון המתבצע בהתאמה אישית. אימון פליאומטרי מבוסס על כוח מתפרץ ועל כן ניתן לשלב מגוון רחב של תרגילים – קפיצה ושכיבת סמיכה, קפיצה על מדרגות, קפיצה באמצעות דלגית, סקוואט וקפיצה ועוד. הבסיס של כל התרגילים הללו הוא זהה – קפיצה מהירה והגדלת טווח התנועה, באמצעות תרגילים ייעודים. בנוסף, יש עוד דברים שכדאי לדעת על אימון פליאומטרי והם כוללים בין היתר יכולת לעבוד על הקורדינאציה כמו גם המהירות באמצעות שילוב של תרגילים שונים. בשביל להתחיל באימונים נדרש כאמור לבצע אותם בצורה מבוקרת ובסיוע מצד מדריך אשר ידע להנחות א אתכם עד שתוכלו לבצע את האימון בעצמכם, בין אם מדובר באימון בחדר הכושר או באימון המתבצע בבית. אין צורך בציוד מיוחד למעט דלגית, נעלי ספורט איכותיות וכן שעון דופק. כיצד תוכלו להכין את עצמכם לקראת האימון וליצור בסופו של דבר אימון אפקטיבי שיוביל אתכם לתוצאות? להלן הפרטים.

הכנה לקראת אימון פליאומטרי – כל מה שרציתם לדעת וחששתם לשאול

לפני שאתם מתחילים באימון כזה רצוי קודם כל לאכול כשעתיים לפני, מתוך מטרה לספק לגוף שלכם אנרגיה. בנוסף, הציוד בו אתם משתמשים הוא חיוני לטובת הצלחת האימון אבל גם לטובת הימנעות מפציעות. מאחר ומדובר באימון שמתבצע בעצימות גבוהה ועם שימת דגש על קפיצות ונחיתות, נעלי ספורט איכותיות הן חלק בלתי נפרד מתמהיל האימון. עדיף לבחור בנעל ספורט ממותג מוכר וכזו שיש לה בולמי זעזועים חזקים שימנעו פגיעה בברכיים או נחיתה לא נכונה. בנוסף, שימוש בשעון דופק הוא חיוני מאחר ואימון זה הינו אימון אירובי ודינאמי שמעלה ובהתאם לכך גם משפר את היכולת האירובית. לכן, בדיקה רציפה של שעון הדופק שלכם לצד שילוב של האימון בשגרת האימונים מהווה את המפתח ליצירה של אימון אפקטיבי אבל גם בטוח.

לסיכום

אימון פליאומטרי נחשב לאחד האימונים הפופולריים ביותר, ועדות לכך ניתן למצוא בשורה של מתאמנים שהחלו לשלב את האימון כחלק אינטגרלי משגרת האימונים. יחד עם זאת, אין מדובר בסוג אימון אשר מתאים לכולם אלא נדרש להגיע לרף מקצועיות ומיומנות גבוה, בשביל להבטיח את הצלחתו.

נגישות