כיוון מראות, נסיעה ברוורס ואיתות ברכב: הכול על חוקי הנהיגה

בחודשים האחרונים אנחנו עדים ליותר מידי תאונות דרכים שגורמות לנפגעים רבים, בין השאר למוות ופציעות קשות. כיוון מראות, נסיעה ברוורס ואיתות ברכב הם רק חלק מחוקי הנהיגה שיסייעו לכם להימנע מהתאונה הבאה.

איתות ברכב

לפני שכל פנייה שאתם מתכננים לבצע עם הרכב אתם צריכים לאותת עם הווינקרים. המטרה של הפעולה הזו היא כמובן להכין את משתמשי הדרך האחרים, במיוחד את הנהגים שנוסעים מאחוריכם, על מנת שידעו שאתם הולכים לפנות ויעטו את הנסיעה שלהם. באתר של אסק רלב"ד תוכלו למצוא את כל הכללים לגבי איתות ברכב וכמובן חוקי נהיגה אחרים שאין דרך אחרת לתאר אותם מלבד מצילי חיים.

כיוון מראות

למראות יש תפקיד סופר חשוב במהלך הנסיעה שלכם ובאמצעותן תוכלו לראות את הרכב שנוסע מאחורה וכמובן את הרכבים שנמצאים בצדדים. באופן כללי המטרה של המראות היא להרחיב את שדה הראייה שלכם וכמובן לאפשר לכם לקבל שדה ראייה לשטחים מתים שאתם לא יכולים לראות באופן ישיר עם העיניים. לפני שאתם ממהרים להתחיל בנסיעה אתם צריכים לכוון את המראות ולוודא שכל אחת מהן ממוקמת בזווית כזו שמרחיבה את שדה הראייה שלכם בצורה המקסימלית ביותר.

 

 

ירידה לשוליים

ירידה לשוליים מותרת אך ורק במצבי חירום, למשל כשיש תקלה קריטית ברכב או שמי מהנוסעים לא מרגישים טוב. כשאתם יורדים לשוליים יש לאותת ימינה ולעשות זאת באיטיות ובזהירות רבה. כשעוצרים בשוליים מומלץ מאד להפעיל אורות חירום מהבהבים על מנת שכל משתמשי הדרך יבחינו בכם. אם אתם יוצאים מהרכב אתם צריכים ללבוש אפוד זוהר על מנת שכל משתמשי הרכב ישימו לב אליכם ולא יפגעו בכם.

חשוב לציין, לא מעט תאונות קטלניות נגרמות במהלך פגיעה ברכבים שירדו לשוליים מכל סיבה שהיא. לכן, לפני שאתם יורדים לשוליים וגם אם מדובר במקרה חירום או עזרה למי שעבר תאונה כמו תאונת אופנוע, שימו לב שאתם נוקטים בכל אמצעי הזהירות על מנת לשמור על עצמכם.

נסיעה ברוורס

נסיעה ברוורס מותרת אך ורק כשאין לכם אפשרות לבצע פעולה מסוימת ללא נסיעה אחורה. למשל, אם טעיתם בפנייה ואתם רוצים לעשות ברוורס על מנת לחזור אליה, מדובר בעבירה חמורה מאד שאסור לבצע ולא פחות חשוב מזה, מסכנת אתכם ואת משתמשי הדרך האחרים. לעומת זאת, אם אתם צריכים להחנות את הרכב או לפרוק תכולה כזו או אחרת, החוק מתיר לכם לנסוע ברוורס תוך נקיטת כל אמצעי הזהירות וההגנה. כיום ברכבים החדשים יש מערכת קולית ייעודי שמופעלת כשאתם מכניסים להילוך אחורי ומתריעה בפני משתמשי הדרך על הכוונה שלכם לנסוע אחורה. אגב, במשאיות ורכבים גדולים יותר אתם חייבים להיעזר באדם נוסף שיכוון אתכם בנסיעה אחורה על מנת שהולכי הרגל יישארו בטוחים.

שימוש באורות גבוהים

אין להשתמש באורות גבוהים אלא אם כן תנאי הכביש מצריכים זאת באופן ודאי. כשאתם נוסעים עם אורות גבוהים אתם מסנוורים את הנהגים שמגיעים מולכם, מונעים מהם את שדה הראייה וכמובן חושפים אותם לסכנות כמו תאונות חזיתיות. לכן, אם אתם משתמשים באור גבוה ומזהים רכב שמגיע מולכם, עברו מיד לאורות רגילים על מנת להימנע מזה.

לסיכום

במאמר זה הצגנו את תמצית חוקי הנהיגה וכמובן שיש עוד מגוון רחב של חוקים מצילי חיים. הקפידו ליישם את החוקים הללו ואנחנו בטוחים שזה ישפר את הסיכוי שלכם לחות נסיעה בטוחה ורגועה הביתה.

נגישות