בדיקת PCR מהירה או אנטיגן: מה ההבדלים ומתי צריך לעשות כל בדיקה?

בשנים האחרונות נחשפנו למגוון רחב של מושגים בעקבות התפרצות נגיף הקורונה, ששניים מהבולטים מהם הם PCR ואנטיגן. מה זה בדיקת PCR, מה זה בדיקת PCR מהירה ומה זה אנטיגן? כל התשובות לפניכם.

מה זה בדיקת PCR?

בדיקת PCR היא בדיקת קורונה מדויקת מאד שמאתרת את החומר הגנטי של נגיף הקורונה בדם. מחדירים את המטוש של הבדיקה לנחיריים ושולחים אותו לדגימה במעבדה מקצועית ומוסמכת של משרד הבריאות. הבדיקה הזו היא רגישה מאד וזו בדיוק הסיבה שהיא גם אמינה מאד. אם שאלתם את עצמכם מה זה בדיקת PCR מהירה, הכוונה היא לבדיקת PCR אמינה שהתוצאות שלה מגיעות ממש תוך מספר שעות. בדיקת PCR רגילה היא בדיקה איטית יותר והתוצאות מגיעות ברוב המקרים לאחר 48 שעות.

מה זה בדיקת אנטיגן?

בדיקת אנטיגן היא בדיקת קורונה מהירה שרמת הדיוק שלה היא פחותה מבדיקת PCR באופן משמעותי, אך היא עדיין נחשבת לאמינה במידה רבה. את הבדיקה הזו ניתן לעשות באופן מוסדי או אפילו בבית והיא מספקת תשובה לאחר חצי שעה במקסימום. אם יצא לכם פס אחד אתם שליליים, אם יצאו לכם שני פסים אתם חיוביים. את הבדיקה עושים דרך הנחיריים, פשוט מחדירים את המטוש לנחיריים וטובלים אותו בנוזל מיוחד שמדגים את התוצאה.

 

 

מה ההבדלים בין בדיקת PCR לבדיקת אנטיגן?

יש מגוון רחב של הבדלים בין שני סוגי הבדיקות. ראשית,  מבחינת האמינות והרגישות של שתי הבדיקות, לבדיקת PCR יש רמת אמינות של כ-95% ואילו לבדיקת אנטיגן יש רמת אמינות בשיעור של כ-75%. זו בדיוק הסיבה שבגינה ה-PCR נחשבת לבדיקה הרבה יותר אמינה מבחינת התוצאות שלה. מדובר בבדיקה הרבה יותר רגישה שמתבצעת בתנאים הרבה יותר טובים וזו הסיבה שרבים עדיין מעדיפים לעשות אותה.

כמו כן, מבחינת זמן קבלת התוצאות, את התוצאות של בדיקת ה-PCR תקבלו ברוב המקרים אחרי 48 שעות, אלא אם כן אתם עושים בדיקת PCR מהירה ומיוחד. כאמור, את התשובות של בדיקת האנטיגן תוכלו לקבל לכל היותר לאחר חצי שעה. בנוסף, את בדיקת ה-PCR ניתן לבצע רק באופן מוסדי ואילו את בדיקת האנטיגן ניתן לבצע גם באופן מוסדי וגם בבית.

מבחינת קהל היעד, בדיקת PCR מתאימה במיוחד לאנשים שסובלים ממחלות רקע או גורמי סיכון שונים, זאת מכיוון שיש חשיבות לרמת הדיוק בכל הקשור לתוצאות הבדיקה. בדיקת אנטיגן מתאימה יותר לאוכלוסייה הכללית, במיוחד לאנשים בגילאים של מתחת לשלושים שרוצים לקבל תשובה מהירה במיוחד, גם אם באופן כללי היא נחשבת לקצת פחות מדויקת מבדיקת ה-PCR.

מתי כדאי לעשות PCR ומתי אנטיגן?

אנטיגן היא בדיקה שמתאימה במיוחד למי מכם שרוצים לקבל את התשובות כמה שיותר מהרץ ברוב המקרים מדובר באנשים שנחשפו לחולים או שרוצים לדעת האם הם חיוביים לפני שהם משתתפים באירוע רב משתתפים כזה או אחר. בדיקת PCR היא בדיקה יותר רגישה ולכן היא גם יותר איטית. היא מתאימה במיוחד למקרים בהם מדובר באנשים שסובלים ממחלות רקע שונות ולא רוצים לקחת את הסיכון שבבדיקת האנטיגן הביתית ובתוצאות שלה.

לסיכום

לפני שאתם ממהרים לעשות בדיקת קורונה אנחנו ממליצים לכם ללמוד את סוגי הבדיקות השונים ואת היתרונות והחסרונות של כל אחד מהם. לכל בדיקה יש את המאפיינים שלה וכל בדיקה מתאימה לקהל יעד שונה, מומלץ לבדוק זאת לפני כן כמובן.

נגישות