מנציחים את זכרו – הכול על סיפור הגבורה של רפי אדרעי ז"ל

הלוחמים האמיצים שהחליטו להקדיש את חייהם למען המולדת הם אלו אשר בזכותם אנו נמצאים כאן. למעשה, סיפור הגבורה כמו גם הנפילה של לוחמים כמו רפי אדרעי הובילו את המשפחות ליצירה של ערך ונתינה למען החברה, כחלק מפעילות הצנחה וכן מורשת שמגיעה לידי ביטוי בהערכה כלפי אלו אשר נפלו למען המולדת. סיפורו של רפי אדרעי הוא אחד מהסיפורים הללו, וזאת בשל סיפור גבורה אמיץ שהתרחש בזמן מלחמת העצמאות שבמהלכה איבדו כ-4,000 לוחמים את חייהם, אולם סיפור גבורתם נשאר עמנו עד עצם היום הזה.

רפי אדרעי – מורשת משפחתית מפוארת שמתרחשת גם שנים רבות לאחר נפילתו

רפי אדרעי נולד בעיר צפת ובמסגרת גיל הנעורים התמסר באופן מוחלט לנתינה וסיוע, וזאת על ידי השתלבות במסגרות נוער כמו הנוער העובד והלומד. במסגרת זו התמסר להדרכה של בני נוער, כחלק משליחות חברתית. לאחר שהגיע לגיל 18 התגייס רפי אדרעי למערך הלוחם ושימש בתור מ"כ, כאשר בזמן שירותו הצליח לבלוט, וזאת בעקבות היותו סייר מקצועי כמו גם מומחה לטובת מחבואי נשק. כאשר פרצה מלחמת העצמאות עסק אדרעי בהחבאה של סליקים לטובת הכנה של הרובע היהודי לקראת המלחמה, ולאחר פרוץ המלחמה לקח חלק בקרבות עזים ונועזים כמו למשל הפלישה על הכפר סאסא.

 

 

סיפור נפילתו

בימי המצור על העיר צפת לקח אדרעי חלק משמעותי בהגנה, בייחוד לאור המומחיות שלו בסליקה של נשק ובהתאם לכך גם מונה במסגרת הלחימה העזה בשמירה על מחסני הנשק של האויב, מתוך הבנה כי מדובר בנקודת תורפה שיכולה לסייע לטובת חיזוק הכוחות הישראליים. יחד עם זאת, בעקבות התגברות הקרבות באזור הנגב מתגברת, החליט למרות התנגדות עזה לעזוב ולהצטרף לקרבות. בשנת 1948 הפגיזו המצרים במטחים קשים את אזור הנגב וספציפית את היישוב רביבים רפי אדרעי שנהרג במהלך מילוי תפקידו, וביחד איתו גם אלפי חיילים ולוחמים אמיצים. בני משפחתו החליטו להמשיך את פעילות ההנצחה ואת הפעילות החברתית של רפי אדרעי על ידי גיוס של תרומות, כל זאת מתוך מטר להקים בעיר צפת בה נולד, גדל ובהמשך נקבר את יד לבנים.

הנצחה שמגיעה לידי ביטוי בפעילות חברתית ענפה

גם שנים רבות לאחר מותו, ממשיכה משפחת אדרעי בפעילות חברתית ענפה, וזאת מתוך מטרה להנציח את זכרו ואף להוביל ליצירה של שינוי משמעותי בחברה הישראלית. משפחת אדרעי החליטה להנציח ולקדם את זכרו על ידי קידום של הנצחה ומקום התייחדות, ובהתאם לכך הצליחו להקים בעיר צפת את בית יד לבנים. מקום זה מאפשר למשפחות שכולות להתייחד עם זכר הנופלים ואף מאפשרת לבני המשפחה להתייחד עם זכרו, וזאת כחלק מהבנה כי הנצחה של המאבק היהודי היא חשובה מאוד לטובת תקומתו של עם ישראל וההבנה כי לוחמים אמיצים כמו אדרעי הם הסיבה מדוע מדינת ישראל היא מדינה שהצליחה להוביל לפיתוח ושגשוג, וזאת למרות הקרבות העזים.

לסיכום

רפי אדרעי היה לוחם אמיץ ובעל תושייה רבה שלקח חלק בקרבות עזים ואף הוביל לפיתוח של מערך ההגנה על העיר העתיקה צפת, ובהמשך גם על אזור הנגב. סיפור הגבורה שלו נשאר חרוט בליבם של בני משפחתו ושל לוחמים רבים אשר לקחו חלק בלחימה למען הקמת מדינת ישראל, כאשר בזכות סיפורו החליטו בני המשפחה לגייס כספים ולהקים בעיר צפת את בית יד לבנים, מקום היסטורי ובעל חשיבות לאומית גם בעבור המשפחה אבל גם בעבור עם ישראל.

נגישות