תיירות בישראל: בואו נדבר על בית אוליפנט

מתכננים לצאת ולטייל באזור דליית אל כרמל? ובכן, אחד מהאתרים החשובים והיפים ביותר באזור הוא ללא ספק בית אוליפנט שנחשב לפנינה אדריכלית והיסטורית וכן יעד תיירותי שמצליח למשוך אליו אלפי מבקרים מדי שנה. למעשה, אם אתם בדיוק מתכננים לצאת לטיול יום או אפילו של מספר ימים באזור, זה הזמן להכיר לעומק את ההיסטוריה של הבית אשר נבנה בשנת 1882 ומאז נמצא בהליך של הכרתו כאתר מורשת לאומי. מה סוד הקסם של הבית וכיצד הפך לאתר הנצחה? בואו נדבר על הבית.

תיירות בישראל: בואו נדבר על בית אוליפנט

בית אוליפנט – היסטוריה מרתקת ועיצוב אדריכלי יוצא דופן

בית אוליפנט נבנה לראשונה בשנת 1882 ע"י לורנס אוליפנט אשר היה חבר בפרלמנט הבריטי, ציוני נלהב וכן דיפולמנט. את הבית בנה ביחד עם אשתו אליס מתוך מטרה ליצור בעבור השניים בית נופש בחודשי הקיץ החמים. בניית הבית לקחה שנים בעקבות עיכובים רבים שהתגלו במהלך תהליך התכנון והבנייה, כאשר בשלבים הראשונים גילו כי השטח שעליו עתיד להיבנות הבית משמש כאתר ארכיאולוגי. עם זאת, החליט אוליפנט שלא לוותר על השטח המשקיף לעבר עין הוד, חוף הים של עתלית ובית אורן ולאחר הליך פינוי של החפצים הארכיאולוגים החלו עבודות הבנייה בעלות של 800 דולר בלבד. בזמנו, סכום זה נחשב לגבוה מאוד בשל השימוש בחומרי גלם יקרים ואיכותיים שנלקחו באזור ואשר הפכו את הבית לייחודי מאוד בנוף – שתי קומות עם תצפית יפהפייה וחדרים רבים בהם התארחו רבבות בני אדם לאורך השנים. בשנת 1888 חלה אוליפנט בעת ששהה באנגליה ובעקבות מותו הבית הועבר לידי אחותה של אשתו. במהלך השנים עבר הבית מספר ידיים כולל השתלטות של הצבא הטורקי בזמן מלחמת העולם הראשונה. לאור החלפת הבעלים הבית הוזנח במשך שנים רבות, וכמעט ונשכח. אולם, בזכות אב שכול בשם אמל נסראלדין קיבל הבית חיים חדשים וזאת בזכות הפנייה של אמל להפיכת הבית ההיסטורי לטובת העדה הדרוזית ובניה ובנותיה שנפלו במערכות ישראל. הבקשה אושרה בשנת 1979. העיצוב האדריכלי יוצא הדופן נשמר גם בתהליך שימור ושיפוץ הבית ע"י האדריכל דוד פישר שהחליט לשמור על רצפת האבן והאלמנטים השונים של הבית, מתוך מטרה ליצור מרחב מזמין שמכבד גם את המורשת העתיקה של הבית.

לסיכום, מדובר בבית עם היסטוריה עשירה שמשמש כיום כבית יד לבנים בעבור העדה הדרוזית. הנוף היפהפייה אליו ניתן להשקיף מהקומה השנייה לצד היכולת להתחבר למסורת ולחללי צה"ל, מהווים הזדמנות מעולה לשדרוג של הטיול שלכם ולהתרשמות מפנינה אדריכלית שמושכת אליה אלפי מבקרים שמעוניינים גם להתייחד עם זכר הנופלים וגם לקבל מידע נוסף אודות הגלגולים השונים אותו עבר מאז נבנה ע"י ציוני נלהב ואשתו שאירחו במשך השנים אורחים רבים, וממשיכים לעשות זאת גם לאחר מותם.

 

נגישות