רגע לפני שיוצאים לרוץ: איך בוחרים נעלי ריצה?

ריצה היא שילוב מורכב של טכניקה, סיבולת, וכמובן, ציוד. הרגשתם פעם כאבים בעקב באמצע הריצה? הרבה כאבים יכולים להיגרם בגלל סוג נעלי הריצה שאתם נועלים. כפות הרגליים שלכם הן נקודת המגע שלכם עם הקרקע, סופגות את הזעזוע מכל צעד, עוזרות לכם לאזן ודוחפות אתכם קדימה. ככאלה, האיכות וההתאמה של נעלי הריצה שלכם יכולות לתמוך או להרוס את כל חווית הריצה שלכם. בין אם אתם רצים מנוסים שמחפשים לנצח את השיא האישי שלכם, או מתחילים שרק מקווים לעבור את הקילומטר הראשון מבלי לעצור, מאמר זה נועד להדריך אתכם בתהליך המורכב אך החיוני של בחירת נעלי הריצה הנכונות.

הבינו את סוג כף הרגל שלכם

הצעד הראשון בבחירת נעלי הריצה הנכונות הוא להבין את סוג כף הרגל שלכם. אתם יכולים לקבוע את סוג כף הרגל שלכם על ידי התבוננות בדפוס השחיקה בחלק התחתון של נעלי הריצה הישנות שלכם או על ידי ביצוע בדיקת כף רגל רטובה. כדי לבצע בדיקת כף רגל רטובה, הרטיבו את כף הרגל, דרכו על פיסת נייר בצבע כהה ובחנו את טביעת הרגל. כף רגל ניטרלית תראה טביעת רגל עם קשת ברורה, כף רגל בולטת תראה כמעט את כל טביעת הרגל, וכף רגל שוכבת תראה רק את הקצה החיצוני של כף הרגל.

בחרו את סוג הנעליים הנכון

ברגע שאתם יודעים את סוג כף הרגל שלכם, אתם יכולים לבחור את סוג הנעליים הנכון. ישנם שלושה סוגים עיקריים של נעלי ריצה: ניטרלי, יציבות ובקרת תנועה.

 • נעליים ניטרליות מתאימות לרצים בעלי כף רגל ניטרלית. הן מספקות ריפוד ותמיכה ללא כל התקני יציבות נוספים.
 • לנעלי יציבות יש תמיכה נוספת במדרס האמצעי כדי למנוע גלגול מוגזם פנימה של כף הרגל.
 • לנעלי בקרת תנועה יש תמיכה נוספת ועקב נוקשה יותר כדי לשלוט בתנועת כף רגל מוגזמת.

 

הביאו בחשבון את שטח הריצה שלכם

המשטח שעליו אתם רצים משחק גם תפקיד משמעותי בבחירת נעלי הריצה הנכונות. נעלי ריצת כביש מיועדות למשטחים מרוצפים ומספקות ריפוד לספיגת זעזועים. נעלי ריצת שטח מיועדות למסלולי שטח עם סלעים, בוץ ומכשולים אחרים. יש להם סוליה חיצונית אגרסיבית יותר לאחיזה וחלק עליון קשיח יותר להגנה. נעלי ריצה הוקה איכותיות מציעות מגוון רחב של אפשרויות הן לריצת כביש והן לריצת שבילים.

הכירו את סגנון הריצה שלכם

סגנון הריצה שלכם, במיוחד מחזור ההליכה שלכם (הדרך שבה אתם מזיזים את הרגליים כשאתם רצים), משפיע גם על סוג הנעליים שאתם צריכים לבחור. ישנם שלושה שלבים עיקריים במחזור ההליכה: מכת עקב, עמידה אמצעית ועמידה על הבוהן.

 • מכת עקב היא השלב שבו העקב פוגע ראשון בקרקע.
 • עמידת אמצע היא מצב שבו כל כף הרגל מונחת על הקרקע, ומשקל הגוף נמצא ישירות מעל כף הרגל.
 • עמידה על הבוהן היא כאשר אתם דוחפים את הקרקע עם הבהונות כדי להניע את עצמכם קדימה.

נעליים עם יותר ריפוד בעקב מתאימות לרצים שנוחתים בכבדות על העקבים. נעליים עם יותר ריפוד בקדמת כף הרגל מתאימות לרצים שנוחתים על כף הרגל האמצעית או הקדמית.

קבלו את ההתאמה הנכונה

לבסוף, חיוני לקבל את ההתאמה הנכונה. הנה כמה טיפים למציאת ההתאמה המושלמת:

 • מדדו את כפות הרגליים שלכם לפני ההגעה לחנות.
 • לבשו את הגרביים שאתם בדרך כלל לובשים בזמן ריצה.
 • צריך להיות רווח של האגודל בין קצה הבוהן הארוכה ביותר לבין החלק הקדמי של הנעל.
 • הנעל צריכה להתאים היטב אך לא בצורה הדוקה. אתם אמורים להיות מסוגלים לנענע את אצבעות רגליכם בנוחות.
 • העקב צריך להיכנס היטב לנעל מבלי להחליק החוצה.

לסיכום

בחירת זוג נעלי הריצה המושלם היא הכרח לריצה מוצלחת ומהנה. הנעליים הנכונות לא רק משפרות את הביצועים שלכם, אלא גם ממלאות תפקיד מרכזי במניעת פציעות. החל מהבנת סוג כף הרגל הייחודי שלכם והניואנסים של מחזור ההליכה שלכם ועד להערכת שטח הריצה הרגיל שלכם, כל היבט דורש התייחסות. תוסיפו לזה את החשיבות של התאמה נוחה, ותבינו מדוע החלטה זו דורשת תשומת לב מעמיקה. בשוק מוצף באפשרויות, הכרת הצרכים שלכם יכולה להיות ההבדל בין ריצה מוצלחת או ריצה שהיא נטל. קחו את הזמן שלכם לנסות דגמים שונים, ובמידת האפשר, בחרו חנויות ריצה מיוחדות שבהן מומחים יכולים להדריך אתכם.

 

נגישות