מקליקים – איך לבחור עכבר למחשב?

עכבר המחשב הצנוע – מה היינו עושים בלעדיו? משתמשים במקלדת גם לשם הזזת הסמן ובכך מבזבזים הרבה זמן. זה מה. ולעכבר יש כמובן שימושים נוספים מעבר למיקום הסמן. כך שאין ספק, שתרומתו של המוצר הפשוט (יחסית) הזה, גדולה מאוד. כיצד בוחרים את העכבר המתאים לכם ביותר?

מה מתאים לכם?

עכבר למחשב, הוא מסוג המוצרים שבהם כדאי לחשוב במונחים של מה מתאים במיוחד לכם. פחות למהר ולהתלהב מהחדש ביותר, היקר או המשוכלל ביותר. למעשה, גם עכבר זול ופשוט יחסית, עשוי להיות מתאים מאוד לרבים.

בכל מקרה, אין ספק כי עכברים למחשב הם מוצר חובה למשתמשי מחשבים, בוודאי מחשבים שולחניים. כעת השאלה המרכזית, היא מה משפיע על ההתאמה עבורכם. בגדול, מדובר בשתי נקודות:

אופן השימוש במחשב

מי שעוסק בפעילות כגון שרטוט, עשוי להזדקק לשימוש רב מאוד בעכבר וזה יהיה עכבר מהדגמים היותר מדויקים ומשוכללים. זו דוגמה אחת. אדם אחר, עשוי להשתמש בעכבר לעתים רחוקות, באופן פשוט יחסית.

נוחות השימוש בעכבר

היבט משלים חשוב ביותר, הוא נוחות השימוש. לא תרצו לרכוש עכבר מצוין לשרטוט, שלא נוח לכם. גם בהיקף שימוש מצומצם בעכבר, אי נוחות משפיעה ואין סיבה טובה להתפשר על כך.

מטרות ויכולות מיוחדות

יש לא מעט גיוון בנושא העכברים, כך שאם אתם מחפשים משהו מיוחד, סביר שהוא כבר קיים. למשל, עכבר ייעודי עבור מחשב נייד או למשחקי מחשב. כך גם לגבי מספר ומיקום הכפתורים בעכבר – יש אפשרויות שונות, גם מעבר למה שנפוץ ומקובל.

 

 

סוג העכבר

יש שני סוגים נפוצים במיוחד של טכנולוגיות בעכברים:

אופטי: סוג נפוץ מאוד, אמין וזול יחסית, אשר מתאים לרוב הצרכים. מבוסס על נורת LED שמזהה שינוי במיקום העכבר.

לייזר: דומה לעכבר אופטי, אך יותר מדויק.

מעבר לשני אלה, ישנם גם עכברים בשיטת "כדור שליטה" – סוג עכבר איכותי שבהחלט לא נפוץ והפעלתו שונה למדי משל האחרים. הרעיון, הוא שיש כדור בחלקו העליון ומזיזים את הכדור ידנית. העכבר עצמו לא זז. דמיינו עכבר כדורי ישן, שהפכתם והתחלתם להזיז את הכדור שלו עם הבוהן. זה הרעיון, פחות או יותר.

חוטי או אלחוטי

עכבר אלחוטי מספק אותם ביצועים כמו עכבר רגיל ועולה משמעותית יותר. האם התוספת הזו במחיר משתלמת? התשובה על כך אישית ותלויה בשיקולים רבים. כדאי להביא בחשבון, שדרושות סוללות (שיהיה צורך להטעין או להחליף) ושהקליטה מוגבלת כמובן לטווח מסוים. בעכברים רגילים התקשורת מול המחשב מתבצעת לרוב באמצעות חיבור USB. בעכברים אלחוטיים בולט במיוחד חיבור בשיטת Bluetooth.

מחיר ואחריות

מחיר של עכבר מחשב הוא בסדרי גודל של עשרות עד מאות ש"ח. הבדל מאוד משמעותי. שימו לב גם להיבט האחריות – האם יש ולכמה זמן. ככלל, עכבר טוב עשוי להחזיק מעמד היטב, למשך שנים. כך ששווה להשקיע מעט יותר, בכדי להשיג עכבר עמיד ואמין.

ארגונומיה ותחושה

כמובן, יש להתאים את גודל העכבר לגודל כף היד. לשם כך, רצוי פשוט לנסות אותו בחנות. מעבר לכך, נוחות השימוש בעכבר משמעותית, ככל שתדירות השימוש בו תהיה גדולה. עכבר לא מתאים, בדומה למקלדת לא נוחה, עשוי להתבטא בנזקים לפרק היד (למשל תסמונת התעלה הקרפלית – CTS). יש עכברים שמתוכננים עם דגש מיוחד על נוחות השימוש ועשויים להיות מתוארים כעכברים "ארגונומיים". חשוב להדגיש, שגם עכברים "רגילים" וזולים, עשויים בהחלט להיות טובים מאוד מבחינה ארגונומית.

לסיכום

אם תסתייעו בטיפים שהבאנו כאן ותתמקדו במה שהכי מתאים לכם אישית, תמצאו בקלות עכבר מתאים.

נגישות